Služby

Sferoidizační žíhání

Popis

Účelem je zajistit výhodnou strukturu pro následné zušlechťování. Jemné sferoidizované karbidy zaručí při následném kalení výhodnou menší velikost austenitického zrna a tím i jemnější finální martenzitickou strukturu.

Provádíme ve vakuu ohřevem nad teplotu Ac1, výdrží na této teplotě min. 2 hodiny, pomalým ochlazením na teplotu 600°C (50°C/hod), po kterém následuje rychlé dochlazení.
Zajímavost: Výsledná struktura se nazývá zrnitý (globulární, sferoidizovaný) perlit, který je měkčí a lépe obrobitelný a tvárný než výchozí perlit lamelární.

Fotky

Parametry

Další informace

 • Faq:

  Otázky a odpovědi ke sferoidizačnímu žíhání

  Ohřev materiálu probíhá při sferoidizačním žíhání ve vakuu, následuje rychlé ochlazení.
  Sferoidizační žíhání slouží k zajištění výhodné struktury pro následné zušlechťování. Jemné sferoidizované karbidy zaručí při následném kalení výhodnou menší velikost austenitického zrna a tím i jemnější finální martenzitickou strukturu.
  Sferoidizační žíhání provádíme ve vakuu ohřevem nad teplotu Ac1, výdrží na této teplotě min. 2 hodiny, pomalým ochlazením na teplotu 600 °C (50 °C/hod), po kterém následuje rychlé dochlazení.
  Žíhání jsou různé kombinace ohřevu, výdrže a rychlosti chlazení.
  Různé způsoby žíhání snižují tvrdost a tím usnadňují obrábění, zlepšují rovnoměrnost struktury, odstraňuje vnitřní pnutí či jinak zlepšují parametry polotovaru.
  Magnetizační žíhání, žíhání na měkko, normalizační žíhání, žíhání na snížení pnutí, rozpouštěcí žíhání, sferoidizační žíhání, izotermické žíhání.