Služby

Nitridace

Popis

Nitridace spočívá v dodávání dusíku do povrchu určitých typů ocelí (např. obsahujících hliník a chrom). Proces zahrnuje ohřev na nitridační teplotu a výdrž, při které je díl v kontaktu s částečně disociovaným dusíkem nebo jiným vhodným médiem. Výsledkem nitridace je tvrdá vrstva bez nutnosti následného kalení či jiného procesu tepelného zpracování.

Nitridace je prováděna při teplotách 495 °C až 565 °C. Vytvořená vrstva je mezi 0,05 a 0,65 mm, její vytvoření trvá od 5-ti do 80-ti hodin. Příkladem aplikací nitridace v praxi je zpracování ozubených kol, hřídelí a nástrojů.

Mezi nesporné výhody nitridace se řadí dobrá odolnost proti opotřebení a zvyšuje mez únavy. Zatímco u cementovaných dílů tvrdost klesá již při 180 °C, nitridované díly si udržují svou tvrdost až k 500 °C. Pokud jsou díly předem zušlechtěny, nehrozí při nitridování žádné deformace a rozměrové změny jsou zanedbatelné.

Zajímavost: Nitridace není vhodná pro všechny typy převodových aplikací, protože vytváří „sloučeninovou (bílou) vrstvu“ s extrémní povrchovou tvrdostí, která je však vykoupena vyšší křehkostí než u povrchů cementovaných.

Fotky

Parametry

Další informace

 • Faq:

  Otázky a odpovědi k nitridaci

  Nitridace spočívá v dodávání dusíku do povrchu určitých typů ocelí (např. obsahujících hliník a chrom). Proces zahrnuje ohřev na nitridační teplotu a výdrž, při které je díl v kontaktu s částečně disociovaným dusíkem nebo jiným vhodným médiem.

  Výsledkem nitridace je tvrdá vrstva bez nutnosti následného kalení či jiného procesu tepelného zpracování.

  Nitridace vytváří na materiálu tvrdou vrstvu a používá se při zpracování ozubených kol, hřídelí a nástrojů.
  Nitridace je prováděna při teplotách 490-510. Vytvořená vrstva je mezi 0,05 a 0,65 mm, její vytvoření trvá od 5 do 80 hodin.