Kalení do soli je ohřátí oceli do oblasti austenitu. Běžně se používá sůl AS 140. Tato sůl pracuje od teplot cca 180 °C (přibližný bod tání soli je 140 °C) až do 550 °C (počátek rozkladu soli). Mezi hlavní přednosti kalení do soli patří nejmenší deformace součástí po zakalení, vysoká rychlost ochlazování a nehořlavost solné lázně. Nevýhodou je její vyšší cena ve srovnání s olejem a vysoké požadavky na údržbu celého zařízení.
Kalení do soli
Popis
Princip kalení do soli, oleje a vody je shodný a spočívá v ohřevu oceli na teplotu 20 až 40°C nad teplotu A3 pro podeutektoidní oceli a nad teplotu A1 u většiny nadeutektoidních ocelí, zjednodušeně řečeno do oblasti austenitu. Poté následuje výdrž na této teplotě, aby došlo k homogenizaci austenitu v celém průřezu součásti, a prudké ochlazení na teplotu vzniku martenzitické nebo bainitické struktury. Cílem kalení je zvýšit tvrdost oceli a tím její užitné vlastnosti.
V praxi se běžně používá sůl AS 140. Tato sůl pracuje od teplot cca 180 °C (přibližný bod tání soli je 140 °C) až do 550 °C (počátek rozkladu soli). Mezi hlavní přednosti kalení do soli patří nejmenší deformace součástí po zakalení, vysoká rychlost ochlazování a nehořlavost solné lázně. Nevýhodou je její vyšší cena ve srovnání s olejem jako kalicím médiem a vysoké požadavky naúdržbu celého zařízení.
Zajímavost: Některé oceli je možné zakalit do soli, jiné nikoliv. Výrobky z oceli 19421, tzv. stříbrnice, jsou zakalitelné do soli do průměru cca 10mm. Pokud má součást větší průměr, je nutné ji kalit do oleje.
Fotky
View the embedded image gallery online at:
https://cementace.cz/cz/sluzby/74-ohrev-v-ochranne-atmo-a-kaleni-do-soli.html#sigProId87ab2532e3
https://cementace.cz/cz/sluzby/74-ohrev-v-ochranne-atmo-a-kaleni-do-soli.html#sigProId87ab2532e3
Parametry

Další informace
- Faq:
Otázky a odpovědi ke kalení do soli
Cílem kalení do solné lázně je zvýšit tvrdost oceli a tím i její užitné vlastnosti.
Princip kalení do soli, oleje a vody je shodný a spočívá v ohřevu oceli na teplotu 20-40 °C nad teplotu A3 pro podeutektoidní oceli a nad teplotu A1 u většiny nadeutektoidních ocelí - do oblasti austenitu.
Poté následuje výdrž na této teplotě, aby došlo k homogenizaci austenitu v celém průřezu součásti, a prudké ochlazení na teplotu vzniku martenzitické nebo bainitické struktury.
Kalení oceli je tepelné zpracování a následné prudké ochlazení oceli, které zvyšuje její tvrdost a tím rozšiřuje možnosti jejího využití.Kalení zvyšuje tvrdost oceli.Bainitické kalení, vakuové kalení, kalení do vody, kalení do oleje, kalení do soli, kalení polymerem.
Zveřejněno v Vytvrzování celkové