Služby

Žíhání na měkko

Popis

Účelem je vytvoření měkké, tvárné a dobře obrobitelné struktury, která je vhodná pro konečné tepelné zpracování nástrojů.

Provádíme v ochranné atmosféře ohřevem na teplotu mírně pod nebo mírně nad Ac1 podle druhu materiálu, dlouhou výdrží na této teplotě (min. 4 hodiny) a pomalým ochlazováním v peci.
Zajímavost: U nízkolegovaných ocelí vzniká žíháním na měkko příliš měkká struktura, která způsobí, že se při obrábění tříska „maže“ a jakost obrobeného povrchu je špatná.

Fotky

Parametry

Další informace

 • Faq:

  Otázky a odpovědi k žíhání na měkko

  Při žíhání na měkko se materiál po zahřátí pomalu ochlazuje v peci.
  Účelem žíhání na měkko je vytvoření měkké, tvárné a dobře obrobitelné struktury, která je vhodná pro konečné tepelné zpracování nástrojů.
  Žíhání na měkko provádíme v ochranné atmosféře ohřevem na teplotu mírně pod nebo mírně nad Ac1 podle druhu materiálu, dlouhou výdrží na této teplotě (min. 4 hodiny) a pomalým ochlazováním v peci.
  Žíhání jsou různé kombinace ohřevu, výdrže a rychlosti chlazení.
  Různé způsoby žíhání snižují tvrdost a tím usnadňují obrábění, zlepšují rovnoměrnost struktury, odstraňuje vnitřní pnutí či jinak zlepšují parametry polotovaru.
  Magnetizační žíhání, žíhání na měkko, normalizační žíhání, žíhání na snížení pnutí, rozpouštěcí žíhání, sferoidizační žíhání, izotermické žíhání.